Opublikowany przez: Agnik93 2014-05-22 19:24:28
Zabierz tylko niezbędne ubrania
Zanim włożysz cokolwiek do torby wszystko zaplanuj. Niezależnie od tego, gdzie się wybieracie najlepszą alternatywą będzie zasada "3 zestawów". Aby nie zabierać całej szafy skomponuj trzy komplety rzeczy, wtedy będziesz miała w co ubrać maluszka, a Twoja torba na pewno się dopnie. Podobnie niech postąpią inni członkowie Twojej rodziny. To proste, jedną koszulkę brzdąc ma na sobie, drugą pierzesz, a trzecia czeka na wszelki wypadek. Do idealnego planu minimum dorzuć kilka praktycznych ciuszków, które mogą się przydać:
- kapelusz lub czapeczkę w jasnym kolorze- zawsze zabieraj ją ze sobą, świetnie ochroni głowę, osłoni oczy przed słońcem, a klapki na uszka będą przydatne w razie nadmorskiego wiatru
- bluzę z kapturem, na chłodniejsze dni
- bieliznę na każdy dzień, oraz kilka par w razie „awarii”, dla malucha
- dwie pary wygodnych butów np. adidasy i sandały
- kalosze i dres do zabawy w kałużach
- dwa stroje kąpielowe, najlepiej w stonowanych kolorach, aby nie przyciągały owadów
- buty do wody, w których stopy na pewno się nie pokaleczą ostrymi kamieniami
Nie dźwigaj wszystkich kosmetyków
Kosmetyki to rzeczy niezbędne na wakacjach. Niestety, często są ciężkie i nieporęczne. Najlepszą alternatywą na poradzenie sobie ze zbędnymi kilogramami w torbie jest kupienie tych uniwersalnych, których może używać cała Twoja rodzina. W aptekach dostępne są także miniaturki ulubionych specyfików i małe puste buteleczki z dozownikiem w które możesz wlać ulubiony płyn bobaska.
Jeśli podróżujecie pociągiem, nie warto w ogóle ich zabierać, gdyż wszystko możecie kupić na miejscu i oszczędzić sobie noszenia zbędnego balastu. Aby zadbać o higienę w drodze możesz wziąć chusteczki odświeżające na drogę. Polecamy też zaopatrzenie się w maść na spuchnięte, zmęczone nogi, która ukoi ból po całym dniu wrażeń. Dla najmłodszego członka rodziny nie zapomnij spakować pieluszek, ale nie polecamy abyś zabierała ilość potrzebną na cały pobyt, skoro z łatwością można je dokupić na miejscu.
Na nudę niezbędne są zabawki
Niestety pogoda nie zawsze dopisuje. A w czasie deszczu dzieci się nudzą i marudzą. Koniecznie zabierz ze sobą kilka niedużych, ulubionych zabawek Twojego szkraba, pomoże mu to także w zaakceptowaniu nowego miejsca. Nowoczesnym pomysłem młodych rodziców są aplikacje na smartfonie, sprawdź koniecznie czy któraś z nich spodoba się Twojemu odkrywcy.
Nie zabieraj ze sobą łopatek, foremek, dmuchanych pontonów i kółek. Nie oszukujmy się, dzieciak z pewnością namówi Cię na nową foczkę, kolorowego krokodyla czy orkę, a stare zabawki pójdą w kąt. Jeśli podróżujesz samochodem zawieś dziecku wieszaczek z zabawkami— może okazać się ostatnią deską ratunku, kiedy wybuchnie płaczem na zatłoczonym skrzyżowaniu. W aucie z powodzeniem możecie też pośpiewać piosenki, recytować wierszyki czy pobawić się w liczenie drzew. A dla starszych polecamy naukę znaków drogowych! Do plecaczka maluszka wpakuj też malowanki i kolorowe kredki, chętnie namaluje swoje wakacje i pochwali się nimi w przedszkolu.
Spakuj kolorowe pychotki
Koniecznie musisz mieć przy sobie coś do jedzenia. Kiedy nasz brzuszek jest pusty czujemy się gorzej i szybko się męczymy. Nienajlepszym pomysłem jest kupowanie dzieciom przekąsek w budkach z hamburgerami, na lotnisku czy dworcu. To niezdrowe i kosztowne. Lepiej będzie jeśli sama przygotujesz pyszne przekąski. Mogą to być orzechy, bakalie, maślane ciasteczka, owoce (wcześniej obrane). Koniecznie bez czekolady! A może sama upieczesz pyszne ciasteczka z ziarnami, pełne zbóż.
Nie zapomnijcie o nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu waszej diety w witaminy, o których łatwo można zapomnieć, kiedy je się poza domem, dlatego mądrym rozwiązaniem będzie kupienie dziecku suplementu diety. Dzieci karmione sztucznie powinny dostawać dodatkową, lekko ostudzoną wodę. Starszemu spokojnie możesz kupić soczek, jaki tylko będzie chciał, byle nie był to gazowany napój. Nie przejmuj się też od razu jeśli Twoje maleństwo będzie miało mniejszy apetyt, to normalne latem. Jeśli dziecko dużo pije, a niemowlę ssie pierś, wszystko jest w najlepszym porządku. Nie zapomnij tylko o wyparzaniu butelek, gdyż upalna pogoda sprzyja rozwijaniu bakterii.
Dziecko, które ma powyżej dwóch lat możecie zabrać na dobrą nadmorską rybę, bogatą w fosfor. Uważaj na to, co spożywacie w miejscach zbiorowego żywienia. Unikaj surowych jajek i mięsa. Uważnie kupuj też nabiał, aby nie stał w ciepłym miejscu i nie był przeterminowany. Na plaży natomiast powstrzymaj się od podawania dzieciom słodkich przekąsek, gdyż uchroni je to od połknięcia owada lub jak to się niezwykle często zdarza- ukąszenia.
A na nagłe wypadki, „wypasiona” apteczka
Zaoszczędź sobie stresu i biegania po nieznanej okolicy w poszukiwaniu apteki. Przygotuj się na każdą ewentualność. Co warto wziąć ze sobą?
- środek przeciwbólowy
- coś przeciwgorączkowego
- zestaw plastrów, koniecznie tych dla dzieci z kolorowymi postaciami
- probiotyk
- płyn odkażający na zatarcia i skaleczenia
- środek przeciw ugryzieniom owadów i kojący po ukąszeniach
Jeśli Twoje dziecko na stałe przyjmuje jakieś leki, sprawdź zapas! Dla maluszków, które źle znoszą podróż zabierz też środek na chorobę lokomocyjną i coś na biegunkę. Przydatna okaże się także woda termalna, aby oczyścić skaleczenie z zanieczyszczeń np. piasku na plaży oraz orzeźwić zmęczoną buźkę dziecka. Nie bagatelizuj zmian w zachowaniu i wyglądzie dziecka, Aby nie rwać włosów z głowy, lepiej od razu skontaktować się z lekarzem, po to by urlop dla Ciebie i Twojej rodziny skończył się tak samo szczęśliwie, jak się zaczynał.
Nie ma opalania, bez częstego smarowania
Najważniejszym warunkiem przebywania na słońcu jest aktywna, skuteczna ochrona skóry. Tu sprawdzą się kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej i zdrowy rozsądek. Im wyższy filtr, tym lepiej. Smarownie powinno się powtarzać, co 30 minut, a najlepszy będzie preparat wodoodporny. Jeśli jednak zauważysz na skórze dziecka zeczerwienienia, zaopatrz się w środek, którego użyjesz po opalaniu z kojącym panthenolem. Na oparzenia nie stosujemy tłustych maści i kremów, które blokują dostęp do rany i utrudniają gojenie.
Jeśli boisz się, utraty dziecka z oczu w tłumie ludzi, w Internecie z łatwością znajdziesz specjalne opaski na nadgarstek z imieniem i nazwiskiem pociechy, oraz numerem kontaktowym do rodziców, który długo się nie zmyje. Prostszym rozwiązaniem jest podpisanie wodoodpornym markerem stroju i nauczenie dziecka wskazywania danych w razie wypadku.
Inne przydatne drobiazgi, w razie luzu w torbie
Gdziekolwiek byś nie wyjeżdżała spakuj najważniejsze dokumenty dziecka, oraz pozostałych członków rodziny. Z pewnością chętnie też uwiecznicie wspólnie spędzone chwile, dlatego wciśnij do torby aparat fotograficzny. Do torebki włóż też kilka woreczków foliowych. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać, a przecież musisz w coś włożyć mokre stroje dzieciaków, albo śmieci. Na plaży przydać się może namiot, szczególnie jeśli macie malucha, który nie powinien być narażony na działanie promieni słonecznych, a i dla dorosłych przyda się chwila wytchnienia w cieniu. W namiocie mama karmiące będzie też bez krępacji karmiła pociechę.
Do wózka przydaje się przymocować moskitierę, aby ochronić przed kontaktem z owadami oraz parasolkę zasłaniającą słońce. Zanim zarezerwujecie miejsce w hotelu, koniecznie dowiedzcie się czy będziecie mieli dostęp do lodówki, jeśli nie może warto przemyśleć zabranie turystycznej? Aby zawsze mieć przy sobie chłodną wodę dla dziecka, zabezpiecz się w termos. Jeśli jedziesz na wakacje z dzieckiem sama, zaopatrz się w lusterko samochodowe, dzięki któremu będziesz miała oko na swojego brzdąca, kiedy tylko będziesz chciała!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.